Dejte nám své +

FLASH: 6 důvodů proč se vyhýbat jeho používání

Narazili jste na webové stránky, které se před vámi začaly odvíjet jako interaktivní film plný efektů, spustila se příjemná hudba a vy jste byli najednou úplně vtaženi do moderního kybernetického světa? Nadchlo vás to? Také byste chtěli mít takové webové stránky? Tak čtěte pozorně dále. V následujících odstavcích se vám pokusím vysvětlit, že není všechno zlato, co se třpytí.

Ačkoli flash představuje mocný interaktivní nástroj, není zrovna strategické jej využívat k tvorbě webových stránek. Nejvíce se to pak týká komerčních webů, které mají přivést co největší návštěvnost. Flashová technologie jako taková obecně narušuje standardy, které platí ve světě webových aplikací a internetového vyhledávání.

Flash neposkytuje textové informace

Vyhledávací roboti používané internetovými vyhledávači (Google, Seznam…) nedokážou procházet obsah ukrytý ve flashi ani jiných grafických souborech. Webové stránky kompletně vyrobené ve flashi velice často obsahují pouze nepatrné množství textových informací. A bohatý, tematicky důležitý text, to je právě to, co vyhledávače nejvíce zajímá.

Flash neumožňuje získávat webové statistiky

Každý kvalifikovaný webmaster pozorně sleduje chování návštěvníků svého webu a podle statistik, které získává, web stále vylepšuje tak, aby návštěvníci co nejsnadněji dosahovali cílů webových stránek. Ve flashovém objektu ale není možné sledovat chování návštěvníka. Webový analytický systém pak postrádá na významu a webmaster přichází o klíčové nástroje k zdokonalování svěřeného webu.

Flash porušuje standardy webových prohlížečů

Vyhledávače na flashových stránkách přicházejí o své mnohé funkce. K návratu na již navštívenou stránku websitu nemůžete používat tlačítko „zpět“, nemůžete ani kopírovat důležité informace jako například adresu a telefonní číslo a další důležité funkce vyhledávače, jako je zvětšení stránky a textu, také nefungují. No a aby toho nebylo málo, jednotlivé stránky, které vás zaujaly, si ani neuložíte do záložek, protože webový prohlížeč vidí flashový website pouze jako jedinou stránku.

Flash nezaručuje kompatibilitu

Webové stránky by měly být zobrazitelné v každém webovém prohlížeči na jakémkoli počítači. Je to jedna z klíčových vlastností webu. Internet se snaží o univerzálnost. Ačkoli většina uživatelů internetu má nainstalován flashový přehrávač, přesto mnohdy ne té správné verze, která je potřeba zrovna k zobrazení toho konkrétního webu.

Někteří uživatelé vypínají zobrazování flash, aby se chránili před zobrazováním nechtěných reklam

Aktualizace flashových webových stránek vyžaduje znalost programování ve flashi

Stále ještě toužíte po neodolatelném webu ve flashi? Závěrem bych chtěl jako protiváhu podotknout, že flash má v internetovém světě určitě své místo, ale jeho míru a místo použití je důležité správně zvážit a konzultovat s odborníkem.

2008 - 2018 DHARMA websolutions | sitemap