Tato webová stránka je uzavrena.

Jak poznám bezpečnou webovou stránku?

Jistě si pamatujete dobu, kdy na internetu bylo nepopsatelné množství zábavy. Dnes je na internetu situace již trošku jiná. Nebezpečí, podvodníci čekají na každém rohu a my si stále častěji musíme klást otázku, zda je webová stránka, ať už se jedná o stránku banky, operátora nebo casina, na které jsme nebo kterou se chystáme navštívit, opravdu bezpečná a nehrozí nám tam nějaké nebezpečí, či na nás nečíhá nějaký podvodník.

Je potřeba dát si pozor na phishing

Jednou z velmi oblíbených metod podvodníků je tzv. phishing, kdy se pomocí sociálního inženýrství hackeři snaží přimět uživatele ke stažení nějakého malwaru nebo vyzrazení osobních údajů. Mezi časté phisingové podvody mohou patřit například falešné webové stránky, které se tváří jako věrohodné weby, které se snaží od svých uživatelů zjistit co nejvíce osobních údajů. Jindy se také útočníci zaměřují na to, aby přiměli uživatele stáhnout si malware do počítače, který pak monitoruje stisknutí jeho kláves. Takže to vlastně může fungovat i tak, že vám přijde infikovaný odkaz, na který když kliknete, do vašeho počítače se tak dostane útočník a ten za vás může na dálku ovládat váš počítač, aniž byste o tom věděli.

Tady je několik kroků, pomocí kterých je možné dávat si pozor:

  1. Zkontrolujte si vždy celou adresu – než kliknete na jakýkoliv odkaz, vždy si zkontrolujte celé znění adresy. Podvodníci se snaží například název adresy banky vždy co nejvíce napodobit a tak třeba místo klasického .cz dávají .cs nebo využívají přesmyčky v názvu slova odkazu adresy
  2. Hledejte https – kombinace těchto písmen znamená zabezpečený protokol.
  3. Seznamte se s integrovanými nástroji v prohlížeči – mrkněte, jaká bezpečnostní opatření nabízí váš prohlížeč a prozkoumejte nastavení vlastního soukromí.
  4. Nebojte se zkontrolovat bezpečnost stránky – a to třeba pomocí antivirových testů.
  5. Chraňte se – mějte v počítači vždy nainstalovaní antivirový program, nebojte se za antivirový program zaplatit, v konečném důsledku se vám to vyplatí.
  6. Pokud si nejste jistí, kontaktujte správce – pokud stále tápete, nebojte se říci o pomoct, pomůže vám fyzická osoba, dohledejte kontaktní údaje a zavolejte na uvedené telefonní číslo, to vám dost pomůže odhalit, jestli je webová stránka důvěryhodná.
  7. Zkontroluje si antiphisingový certifikát antiviru
  8. Ověřte si, zda má stránka zásady ochrany osobních údajů – tohle je velmi důležitý krok, pokud na stránkách nic takového nenajdete, rychle z webu pryč.
  9. Ověřte si majitele domény – například pomocí služby WHOIS, tato služba zaznamenává například kdo a kdy si doménu zaregistroval.

Je nutné říct, že bezpečnost na internetu není dobré podceňovat či přehlížet, protože v konečném důsledku může i jedno malé přešlápnutí vedle způsobit velkou neplechu.

© Dharma-websolutions.eu | sitemap